Monday Night Big Band

Startsida

MNBB möter Janis Siegel

Janis Siegel<br>photo: Janis Wilkins

Janis Siegel
photo: Janis Wilkins

Mon 10 Nov kl 20:00
Malmö Live, Kuben

Sångerskan Janis Siegel har haft en framträdande roll som stilbildare och inspiratör inom vokal jazz- och popmusik som en av grundarna till supergruppen ”The Manhattan Transfer”. Gruppen var verksam i 50 år, spelade in 22 studioalbum och vann 10 Grammy awards. Janis kraftfulla, och mångfacetterade stämma blev tidigt ett av Manhattan Transfers signum. Hon har även skrivit ett flertal av gruppens arrangemang. 1980 vann hon en Grammy för sitt arrangemang på ”Birdland”.

Som soloartist har hon gett ut ett dussintal album och jobbat med några av de allra största som Bobby McFerrin, Jon Hendricks och sånggruppen Take 6. Hon är även flitigt anlitad som studiosångare åt andra artister, undervisar och gör workshops. Till Monday Night Big Band kommer hon tillsammans med pianisten Mattias Nilsson som hon samarbetat med sedan 2023 och gjort flera duo konserter med.

MNBB på Malmö Live!

Malmö Live

Malmö Live

   

Vi har nöjet att åter samarbeta med Malmö Live! och spelar på scen Kuben.

All biljettförsäljning och förköp görs via malmolive.se/program/jazz

Har du frågor inför ditt besök på Malmö Live så hittar du svar och kontaktuppgifter via denna länk: malmolive.se/mitt-besok